Як навчати дітей ставити запитання по суті

Готуючи старших дошкільників до навчання у школі, дуже важливо навчити їх ставити запитання по суті. Для цього потрібно насамперед освіти кілька нехитрих, але вкрай важливих правил.

·       Запасіться часом. Спілкуючись із дитиною, бажано нікуди не поспішати або хоч мати «про запас» зайві п’ятнадцять – двадцять хвилин.

·       Вислуховуйте дитину до кінця. Навіть якщо вам здається, що ви з перших слів зрозуміли, що саме хоче запитати дитина, обов’язково дослухайте її до кінця. По – перше, може виявитися, що вона має на увазі не зовсім те, що вам здалося спочатку, а по – друге, так ви засвідчите значущість дитячого запитання.

·       З’ясовуйте, про що йдеться. Якщо вам  не цілком зрозуміла суть запитання, не відмахуйтеся від нього одразу, як від недоречного, а уточніть, що саме цікавить малюка.

·       Конкретизуйте запитання дітей. Діти дошкільного віку далеко не завжди здатні чітко сформулювати те, що вони мають на увазі. Тож уточніть формулювання, запропонуйте дитині варіант точнішого і конкретнішого запитання, скажімо: «Ти хочеш знати, навіщо в підручнику використовують літери різної величини?», «Ти не зрозумів, як відрізнити круги від овалів?» тощо.

·       Не бійтеся повторюватися. Навіть якщо дошкільник у п’яте ставить одне й те саме запитання, постарайтеся не дратуватися. У п’яти – шестирічних дітей пам’ять ще дуже короткотривала, тому не все у поясненнях дорослого діти здатні запам’ятати з першого разу, особливо коли пояснення стосуються зовсім нових, незвичних для дошкільників сфер діяльності: читання, розв’язання задач, тощо. Тож у кожному конкретному випадку за допомогою навідних запитань з’ясовуйте, що саме дитина не розуміє у ваших поясненнях, і знаходьте інший, доступніший для неї варіант відповіді на її запитання.

·       Не соромтеся не знати. Якщо ви не знаєте відповіді на запитання, не соромтесь у цьому зізнатися. Запропонуйте дитині разом пошукати відповідь у підручнику, енциклопедії чи інтернеті.

·       Правильно ставте запитання самі. Розмовляючи з дитиною, чітко формулюйте власні запитання, використовуйте прийняті в таких випадках мовні формули:

-         Мені цікаво …..;

-         Як ти вважаєш …;

-         Скажи будь – ласка ….;

-         Я хочу тебе запитати …..

·       Вислуховуйте дитячі відповіді уважно, не перебиваючи.

Лише уважне і поважне ставлення дорослих до дитини під час спілкування сприятиме стимулюванню її мовленнєвої активності. Завжди задовольняйте цікавість малюків і заохочуйте їх пізнавальну активність схваленням.